1990’larda inşa edilen apartman bloklarının pek çoğunda balkonların önemli biraz yadsınmış ve binanın bir cephesini kaplayan uzun ancak ince balkonlar tasarlanmıştır. Bu durum, daire sakinlerinin sadece dörtte birini kullandığı efektif olmayan alanların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu kullanışsız balkonları daha verimli bir biçimde değerlendirmeniz için yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz.

Zemini daraltmayan çözümler için dikey kullanım

Eni dar ancak uzun bir balkonda yeterince alan sunamayan zemini en verimli biçimde kullanmak gerekir. Bu nedenle yere saksı, dolap, raf yerleştirmekten kaçının. Saksıları balkon korkuluğuna monte edin ve rafları da duvara astırın.

Fazlalıkları Atın

Zaten dar olan ve hareket kapasitenizi kısıtlayan balkonda çamaşır sepeti, sevilemeyen sandalye, sehpa gibi ıvır zıvırlara yer vermeyin. Bunları atın gitsin.

Kolçaklı Sandalyelerden Uzak Durun

Dar balkonlarda kolçaklı sandalye hatta sandalye kullanımı son derece yanlış olur. Tercihinizi kanepe ya da bank görünümlü balkon ve bahçe mobilyalarından yana yapın. Böyle 3 kişinin yan yana oturabileceği bir bankı duvara dayayın ve yanına da bir sehpa koyun. Önünüzde de balkonunuzun manzarası.

Balkonda oturduğunuz alan dışında uzun ve ince yaklaşık 1- 2 metrelik bir alan daha varsa burayı kapatarak dolap gibi kullanabilir ve evde ıvır zıvırı toparlayabilirsiniz. Benzer şekilde bir paravan ile ayırıp çamaşır sermek için de kullanabilirsiniz.

Related Articles

Düşünceleriniz

Your email address will not be published.