Renkler, uyumlu bir biçimde kullanıldıklarında mekânda objelerle eşyalar arasında bir bağ kurarak bütünlük hissi yaratırlar. Ayrıca renklerin gücünü kullanarak mekânda vurgulamak istediğiniz alanları öne çıkarabilir, farklı enerjiler elde edebilirsiniz. Peki, hangi renk size nasıl bir enerji veriyor? Eşya seçiminde renklerin önemi nedir?

Sarı Renk İle Gündüzü Geceye Çevirin

Sarı rengin insanı neşelendiren bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Sarı tonlarını dekorasyonda kullanarak bulunduğunuz mekâna güneş sıcaklığı katabilir ve insanların daha neşeli hissetmesini sağlayabilirsiniz.  Ancak sarı rengi aşırı yoğun kullanmak mekânda yorgun hissetmeye ya da gerginliğe neden olabilir.

Turuncu Renkle Kilo Almaya Hazırlanın!

Turuncu tonları mekâna hem ışık hem de derinlik etkisi verir. Alanda sıcak ve güçlü bir enerji yaratır. Yemek odasında kullanımı iştah arttırıcı etkiye sahiptir. Halı ve ev tekstili ürünlerinden yer yer kullanılan turuncu ile çok şık bir görünüm elde edilebilir.

Yeşil Renk İle Dinlenin

Yeşil ve yeşil tonlarının dekorasyonda en önemli etkisi huzur ve dinlenme hissi sunmasıdır. Çalışma odalarında kullanımı uygundur. Örneğin çalışma odanızın perdelerinde yeşil tonlarını kullanarak düşünmek ve odaklanmak için sakin bir ortam elde edebilirsiniz.

Ferahlık İçin Mavi Renk

Mavi, denizin, suyun ve gökyüzünün rengidir. Dolayısıyla mekânda dingin ama serin bir etki yaratır. Özellikle yazlık evlerde kullanılan mavi renk ferahlık ve serinlik hissi uyandırır.

Çalışma Odasında Mor Renk

Mor rengin bazı Uzakdoğu felsefelerinde zenginlik getirdiğine inanılır. Çalışma odanızda mor tonlarını kullanarak parayı davet edebilirsiniz. Ayrıca mor, kırlent, halı ve kilimlerde kullanılarak mekâna çok şıkı bir dekoratif etki de sunar.

Jokerimiz Beyaz Renk

Beyaz renk kullanımı, yaşadığınız alanı olduğundan daha büyük, daha geniş ve daha aydınlık göstermenin en iyi yoludur. Beyaz koltuklar, mobilyalar ve halılarla genişlik ve ferahlık etkisi elde edebilirsiniz. Ayrıca her renkle uyum sağlayabildiği için eviniz sürekli iç mimar elinden çıkmış gibi görünür.

Evinizde hangi renkleri kullanmak istediğinize karar verdikten sonra sadece döşemeleri yenileyerek, duvar kâğıtlarını değiştirerek ya da iyi bir perdeci bulup perdeleri değiştirerek dilediğiniz etkiyi elde edebilirsiniz.

Related Articles

Duvar Kâğıdı mı Boya mı?

Aydınlatmanın Önemi

Düşünceleriniz

Your email address will not be published.